Blog

22.03.2021

Co to jest BDO?

Jedną z najbardziej istotnych kwestii w zakresie ochrony środowiska jest segregacja odpadów. Żyjemy w świecie, w którym śmieci powstają w ekspresowym tempie i musimy przykładać coraz więcej uwagi do tego, gdzie i w jaki sposób wyrzucamy śmieci. Produktami, dla których konieczne jest zachowanie szczególnych zasad utylizacji są znajdujące się w drukarkach tusze, tonery i bębny. Kasety tuszów i tonerów wykonane są z plastiku. Co więcej, w ich wnętrzach zawsze zostają resztki płynu albo proszku. Substancje te są trujące zarówno dla ludzi, jak i zwierząt i pod żadnym pozorem nie mogą być wyrzucane do domowych koszy na śmieci. Dlatego też od 2020 mamy do czynienia z przepisami które dotyczą Rejestru podmiotów gospodarujących odpadami oraz je wprowadzającymi.


BDO - czym jest?

I tu pojawia się tajemniczy skrót BDO. To nic innego jak baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Ale od początku. Ustawa o odpadach, która weszła w życie 14 grudnia 2021 mówi, iż każdy przedsiębiorca posiadający drukarkę musi odpowiednio utylizować puste pojemniki po wykorzystanych materiałach eksploatacyjnych, takich jak tonery, tusze i bębny. W 2019 roku uruchomiono system BDO do którego muszą się zarejstrować podmioty wytwarzające odpady i mające styczność z odpadami


Dlaczego BDO jest tak ważna?

Ogólnie rzecz ujmując, BDO służy temu, by żyło nam się lepiej. Narzędzie umożliwia lepsze gospodarowanie odpadami i jest dodatkowym wsparciem dla jednostek zajmujących się ochroną środowiska. Do rejestru BDO muszą się wpisać wszyscy przedsiębiorcy, którzy wytwarzają odpady, prowadzą ich ewidencję oraz wprowadzają w granicach Polski wyszczególnione przedmioty - plastikowe opakowania, akumulatory, baterie, sprzęt elektryczny i elektroniczny, smary, opony, oleje czy rozmaite pojazdy. Warto pamiętać, że obowiązek zarejestrowania się w BDO mają także właściciele jednoosobowych działalności bez względu na to, jakie produkty wprowadzają lub jakie usługi świadczą. Jeśli nie wiesz, czy powinieneś się zarejestrować, możesz upewnić się poprzez wypełnienie formularza na stronie internetowej Ministerstwa Ochrony Środowiska.

KPO - uzupełnienie BDO

Nieodłącznym elementem BDO jest KPO, czyli karta przekazania odpadu. Dokument ten zastępuje obowiązującą dotychczas papierową kartę, którą przedsiębiorca musiał dostarczać do 15 dnia marca każdego roku. Teraz, przedsiębiorca, który nie zarejestruje się do BDO może ponieść karę finansową w kwocie od 5000 do nawet 1 000 000 złotych. Każdy przedsiębiorca posiada indywidualne konto w rejestrze BDO i zawarte są w nim szczegółowe informacje dotyczące dokładnego dnia i godziny przekazania odpadów, rodzaju i ilości odpadów, ich kod oraz dane i numer rejestracyjny środków transportu. KPO wypełniana jest przez osobę, która odpady przekazuje. Przedsiębiorca powinien wykonać kilka kopii tego dokumentu - po jednym dla siebie, firmy transportującej oraz przedsiębiorstwa przejmującego odpady do utylizacji.


BDO i KPO wiążą się z prostymi procedurami i mają realny wpływ na kontrolę krajowej gospodarki odpadami. Pamiętajmy, że wszyscy żyjemy w tym samym świecie i naszym obowiązkiem jest zadbanie o to, by to życie było komfortowe oraz by nasze działania nie przyczyniały się do tworzenia zagrożeń dla środowiska naturalnego.

Pozostałe aktualności

08.03.2021
Drukarka laserowa czy atramentowa, którą wybrać?
Którą drukarkę wybrać - laserową czy atramentową? - z takim dylematem boryka się każdy, kto planuje zakup drukarki do domu albo biura. Z pewnością warto się dobrze zastanowić nad tą kwestią, bo od zakupu odpowiedniego urządzenia zależy to, jak będą
Dowiedz się więcej
22.02.2021
Jak wybrać papier do drukarki?
Wbrew pozorom, wybór odpowiedniego papieru do drukarki wcale nie jest takim łatwym zadaniem. Mimo iż wielu ludzi kompletnie nie przykłada wagi do papieru, w rzeczywistości ma on bardzo istotną rolę w całym procesie drukowania. Producenci artykułów biurowych oferują różne rodzaje papieru do drukarki, ale nie każdy będzie odpowiadał Twoim potrzebom.
Dowiedz się więcej
08.02.2021
Toner oryginalny czy zamiennik, co wybrać?
Planując zakup drukarki do biura trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przed podjęciem decyzji powinniśmy sprawdzić, jakie materiały możemy na danym sprzęcie drukować, jaka jest jego wydajność oraz czy ma on jakieś dodatkowe funkcje. Mało kto jedn
Dowiedz się więcej
25.01.2021
Wynajem drukarek - czy to się opłaca?
Wynajem drukarek czy innych sprzętów biurowych to usługa, która coraz częściej jest oferowana przez firmy specjalizujące się w sprzedaży urządzeń drukujących. W wielu przypadkach jest tak, że firmy rozpoczynające przygodę z biznesem lub te mniejsze przedsiębiorstwa nie są w stanie wyłożyć środków potrzebnych na zakup profesjonalnej drukarki.
Dowiedz się więcej
11.01.2021
Regeneracja tonerów - na czym polega ten proces?
Każdy posiadacz drukarki z pewnością niejednokrotnie mierzył się z koniecznością wymiany tuszu lub tonera na nowy. Nie każdy jednak wie, że przy tej czynności należy zachować ostrożność, bo kaseta z proszkiem tak naprawdę w stu procentach pusta nie jest.
Dowiedz się więcej
23.12.2020
Jakie są zalety zarządzania drukiem?
Cyfrowa transformacja - nieco enigmatyczne określenie, które coraz częściej przewija się w obszarze zarządzania firmą. Pierwszym skojarzeniem po usłyszeniu tej frazy z pewnością będzie myśl o jakimś innowacyjnym oprogramowaniu bądź platformie, kt&o
Dowiedz się więcej