Wybór odpowiedniego sprzętu drukującego jest nie lada wyzwaniem. Zastosowanie nowoczesnych technologii sprawia, że możliwości drukarek są coraz większe. Bardziej zaawansowane możliwości dają, np. drukarki termiczne, które często wykorzystywane są na halach produkcyjnych lub w sklepach. Jedną z ich części składowych jest głowica termiczna. Czym charakteryzuje się głowica termiczna? Odpowiedź poznasz w tym artykule.
Co to jest głowica termiczna?
W wydrukach termicznych kluczową rolę odgrywa temperatura. Głowica termiczna wykorzystuje materiał termiczny. Można w niej zastosować rozdzielczość DPI o wartości 203, 300, a nawet 600. Wszystko zaczyna się impulsem elektrycznym. Elementy grzewcze znajdujące się blisko w komorach pod jego wpływem rozgrzewają tusz do odpowiedniej temperatury. To sprawia, że zmienia się jego objętość. Dochodzi do wystrzelenia atramentu przez dyszę, a następnie ciśnienie wytwarzane w trakcie tego procesu powoduje zasysanie poszczególnych kropli do komory. Dzieje się to kilkadziesiąt razy na sekundę, co przekłada się znacznie na czas wydruku. Głowica termiczna jest wyposażona w dużą ilość dysz, przez które przepływa atrament. Rezultatem tego jest bardzo szybkie i sprawne drukowanie nawet kilkudziesięciu stron w ciągu minuty. Na rynku dostępne są drukarki z głowicą termiczną posiadające nawet 300-400 dysz, co znacznie przekłada się nie tylko na szybkość wydruku, ale przede wszystkim na jego jakość.
Jakie są zalety głowicy termicznej?
Jedną z najważniejszych zalet głowic termicznych jest wydajność oraz szybkość wydruku. Korzystając z drukarek wyposażonych w głowicę termiczną można wydrukować naprawdę sporo kartek. Dzięki temu znacznie oszczędza się na materiałach eksploatacyjnych takich jak: tonery i tusze. Kolejną ważną zaletą jest jakość druku. Jest on odpowiednio nasycony i wielokolorowy. Dodatkowo poszczególne kolory oraz ich odcienie różnią się od siebie, co daje wyjątkowy i niepowtarzalny efekt wizualny. Głębia koloru jest duża i zauważalna. Głowice termiczne wykorzystywane są w drukarkach atramentowych takich producentów jak np. Brother.