Drukarki mogą różnić się od siebie posiadanym typem głowicy drukującej. Obecnie najwięcej drukarek wykorzystuje głowice termiczne, które znajdują się zarówno w drukarkach biurowych, jak i użytku domowego. Równie często spotykanym typem głowic w drukarkach są mechaniczne głowice drukarki tzw. piezoelektryczne. Jak działają poszczególne głowice drukarek i co zrobić w przypadku, gdy głowica ulegnie awarii?
Głowica termiczna, jak działa?
Głowica termiczna w drukarkach podczas procesu drukowania rozpyla atrament na powierzchnię papieru — do tego celu wykorzystywane są specjalne dysze rozpylające, których liczba w jednym urządzeniu o nowoczesnej konstrukcji może wynosić przeszło 400. Krople atramentu, które są dozowane przez wspomniane dysze najczęściej przyjmują objętość od 4 do 5 pikolitrów — taka wręcz mikroskopijna wielkość kropel jest więc gwarancją, że czarny tekst na białym tle będzie nadzwyczaj wyraźny, natomiast w przypadku drukowania kolorowego — barwy będą niezwykle pięknie i wręcz perfekcyjnie odwzorowane. W przypadku głowic termicznych dochodzi do niemal natychmiastowego naniesienia atramentu na papier na skutek wytworzenia się napięcia elektrycznego, dzięki któremu termoczułe elementy nagrzewają się do temperatury 300 stopni Celsjusza. Głowice termiczne najczęściej znajdziemy w drukarkach marek HP, Canon czy Brother.
Czym wyróżniają się głowice piezoelektryczne?
Tego typu głowice znajdziemy w drukarkach marki Epson — jest to wynalazek lat 70. XX wieku, który został opatentowany przez firmę Siemens. Na czym polega mechanizm działania głowicy piezoelektrycznej? Przede wszystkim mechanizm działania takiej głowicy opiera się na specjalnych kryształkach, które pod wpływem ładunku elektrycznego ulegają wygięciu i wywierają nacisk na membranę, co prowadzi do wytworzenia się ciśnienia, które przenosi tusz przez kanały dysz i rozpryskuje go na powierzchnię drukowanego arkusza. W odróżnieniu od głowic termicznych dozowane krople tuszu są nieregularne, ponieważ mają od 3 do 40 pikolitrów. Dzięki głowicy piezoelektrycznej drukowane obrazy i dokumenty sprawiają wrażenie niezwykle wyrazistych, prezentują się profesjonalnie i mają lepsze odwzorowanie kolorów. Z pewnością ogromną zaletą takich głowic jest długi okres eksploatacji.
Co zrobić, gdy zepsuje się głowica w drukarce?
Kiedy nasza drukarka przestaje działać, w pierwszej kolejności warto powieżyć ją specjalistom z serwisu drukarek Rzeszów, aby dokładnie zdiagnozować przyczynę awarii sprzętu. W przypadku, gdy w drukarce ulegnie awarii głowica, oczywiście nie jest to sygnał do wymiany drukarki na nowy model. W nowoczesnych drukarkach dostępne są głowice wymienne, które informują użytkownika drukarki o konieczności wymiany głowicy. W niektórych modelach drukarek są one dodatkowo zintegrowane z wkładem, co powoduje, że przy wymianie wkładu wymieniona musi być również głowica drukująca.