Mimo że papierowa korespondencja współcześnie cieszy się coraz mniejszą popularnością, wciąż jest bardzo chętnie wykorzystywana zarówno przez urzędy, instytucje oraz przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne. W pewnych sytuacjach przesyłki listowne w dalszym ciągu pozostają niezastąpione. Istnieje jednak mnóstwo sposobów ułatwienia sobie wykonywania tej czynności, zwłaszcza gdy wysyłamy olbrzymie ilości korespondencji lub nie jesteśmy obdarzeni zbyt estetycznym charakterem pisma. Jednym z nich jest drukowanie na kopertach w celu właściwego umieszczenia na nich adresu nadawcy oraz odbiorcy, a niekiedy i logo firm bądź innych ozdobników. W jaki sposób można to zrobić? Wbrew pozorom do tego zadania nie potrzebujecie specjalistycznej drukarki, aby drukowanie na kopertach było możliwe.
Drukowanie na kopertach krok po kroku
Najpierw zalecamy sprawdzenie, czy posiadana przez nas drukarka nie jest przypadkowo wyposażona w opcję specjalnie przeznaczoną dla drukowania na kopertach, ponieważ znacząco ułatwiłaby nam ona to zadanie. Jeśli udało nam się ją znaleźć, powinny być umieszczone także wytyczne odnośnie tego, jakie formaty kopert podany sprzęt może obsługiwać. Jednak jeśli Wasza drukarka nie ma takiej opcji, również jesteście w stanie przy jej pomocy drukować na kopercie. Potrzebujecie jedynie drukarki z regulowanym podajnikiem, aby móc dostosować go do interesujących Was wymiarów kopert. Jak to zrobić?
Drukowanie na kopertach wymaga użycia kilku elementów: drukarki atramentowej albo drukarki laserowej Rzeszów (z tuszem lub tonerem w środku), dowolnego edytora tekstu (np. Microsoft Word), koperty oraz komputera (opcjonalnie urządzenia mobilnego). Najpierw należy odpowiednią stroną umieścić kopertę w podajniku uregulowanym pod jej format, jak również przygotować tekst w edytorze. Jeśli używacie program Microsoft Word, sprawa jest bardzo prosta, ponieważ możecie skorzystać ze specjalnej opcji zadedykowanej adresowaniu kopert. W innym edytorze tekstu możliwe, że samodzielnie będziecie musieli ustawić wymiary strony oraz przygotować pola do wpisania danych adresata oraz nadawcy. Jeśli udało Wam się wykonać wszystkie podane kroki, możecie spróbować wydrukować pojedynczy egzemplarz koperty.
Kiedy unikać drukowania na kopertach?
W zasadzie możecie drukować na większości kopert, jeśli tylko mieści się ona w podajniku. W innym wypadku drukowanie na kopercie nie jest możliwe, a gwarantujemy, że zginanie jej i gniecenie nie jest dobrym pomysłem. Nie należy również drukować na kopertach, w przypadku gdy są one udekorowane elementami wykonanymi z innych materiałów niż papier. Ozdobniki mogą być odpowiedzialne za ewentualne uszkodzenie naszego sprzętu. Jeśli posiadane przez Was koperty spełniają wszystkie wymienione kryteria, nic nie stoi na przeszkodzie, aby móc spokojnie na nich drukować. Drukowanie na kopertach stanowi wspaniałą alternatywę dla ręcznego ich opisywania, która pozwoli Wam na zaoszczędzenie czasu oraz zachowanie estetyki.
Zobacz także: Drukowanie do pliku PDF - jak to zrobić?