Drukarki laserowe to obecnie najchętniej wybierane urządzenia drukujące, jako jedne z priorytetowych sprzętów nie tylko firmowych biur, ale także i prywatnych domów. Czy wiemy jednak jakie były początki drukarki laserowej, jak ona działa i w czym tkwi fenomen który sprawia, że jest ona tak chętnie wybierana podczas zakupu? Przyjrzyjmy jej się bliżej.
Początki druku laserowego
Pierwowzorem drukarki laserowej jest kserokopiarka, która wykorzystuje technikę kserograficzną już od 1949 roku. Wszystko to dzięki firmie Xerox i urządzeniu o nazwie Model A, na którym odbyło się pierwsze udane kopiowanie dokumentu. Za pierwszą drukarkę komputerową uważane jest zaś urządzenie Xerox 9700, które co prawda zajmowało całe pomieszczenie, lecz imponująca była również prędkość wydruku- do 120 stron na minutę. Dopiero w 1984 roku powstały pierwsze urządzenia tego typu o niewielkich rozmiarach, przeznaczone do komputerów osobistych.
Zasada działania drukarki laserowej
Od kliknięcia „Drukuj” do wyjścia z drukarki gotowego wydruku mija dosłownie chwila, jednak w tym czasie zachodzi kilkuetapowy proces drukowania laserowego. Gdy urządzenie drukujące otrzyma sygnał o pracy dla niego oraz dotrą do niego określone materiały, następuje przygotowanie wałka. Wałek jest światłoczuły i zostaje on naelektryzowany tak, by przyciągać cząstki tonera (prawidłowo proszku, który w efekcie końcowym staje się trwałym nadrukiem na papierze). Następnie światło lasera odbite przez specjalne lustro pada na bęben, zmieniając w miejscach naświetlenia ładunek tak, że toner się już tu nie przyklei. Tak przygotowany na bębnie obraz nanoszony jest na kartkę. Jednak proszek w tym momencie jest sypki i konieczne jest, by przywarł on do papieru, zyskując jednocześnie trwałość. Dzieje się tak poprzez utrwalenie cząsteczek tonera działaniem wysokich temperatur. Po tych czynnościach wałek światłoczuły traci właściwości elektrostatyczne i jest oczyszczany z pozostałości tonera do drukarki. Coraz częściej zdarza się jednak, że laser zastępuje się światłem LED, gdzie to właśnie diody naświetlają obraz na bębnie. Urządzenia wykorzystujące diody LED w swojej budowie posiadają mniej części ruchomych, dzięki czemu są mniej awaryjne.
Najważniejsze zalety drukarki laserowej
Co sprawia, że drukarki laserowe są tak chętni wybierane? Przede wszystkim ich opłacalność. Z pewnością istnieją na rynku tańsze rodzaje urządzeń, jednak w ostatecznym rozrachunku zakup drukarki laserowej i tak okaże się najbardziej korzystny. A to dlatego, iż materiały eksploatacyjne do niej w postaci tonerów są niezwykle wydajne, co przekłada się na niewielkie koszty eksploatacji urządzenia. Tym bardziej, że dostępne są na rynku wysokiej jakości tonery do drukarek zamienniki, które stanowią sprawdzoną alternatywę dla oryginałów, będąc przy tym znacznie tańszymi. Co więcej, jakość wydruku jest również bardzo wysoka, przy jednoczesnym zachowaniu dużej szybkości drukowania.
Nic więc dziwnego, że to właśnie drukarki laserowe należą do najchętniej wybieranych. Są to urządzenia szybkie, sprawne i ekonomiczne. Stanowią pierwszorzędne wyposażenie miejsc, w których drukowanie dużej ilości dokumentów odbywa się często. Jednak jeśli chcemy zakupić drukarkę laserową, jednak wahamy się, gdyż nie drukujemy tak często- bez obaw, toner w przeciwieństwie do tusze do drukarek może stać nieużywany przez dłuższy czas i nic się z nim nie stanie.