Do popularnych sprzętów biurowych, czy także do użytku na potrzeby domowe, zaliczają się drukarki atramentowe Rzeszów. Nie zawsze zastanawiamy się nad ich funkcjonowaniem, tylko liczy się przeważnie to, że w ogóle działają i przynoszą oczekiwane rezultaty. Szczegółami dotyczącymi etapów drukowania, drukarkami atramentowymi specjalizują się fachowcy w tej dziedzinie, którzy mają taką świadomość i posiadają niezbędną wiedzę w tym zakresie. Dla zwyczajnego użytkownika istotne jest to, że wydrukowała się oczekiwana rzecz na papierze i nie tracimy przy tym czasu na doszukiwanie się etapów, czy też analizy budowy urządzenia. Może jednak warto mieć wiedzę na ten temat… Jak to właściwie działa?
Drukarki atramentowe
Wszystko, ma gdzieś swój początek, a drukarki atramentowe rozpoczęły swoją żywotność w połowie lat 70, gdzie został opracowany sposób ich funkcjonowania. Za datę graniczną uważa się rok 1988, w którym to powstała pierwsza monochromatyczna atramentówka. Była ona stworzona przez firmę Hewlett-Packard, co zapoczątkowało lata jej świetności. Natomiast HP DeskJet 500C to pierwsza kolorowa drukarka atramentowa stworzona w 1991r.
Jak przebiega proces wydruku?
Drukarki atramentowe nie zaliczają się to skomplikowanych urządzeń. Wszystko zaczyna się, gdy komputer synchronizuje się z drukarką. Wyszczególnione w systemie informacje zostają przekierowywane do pamięci połączonego z komputerem urządzenia. Następnie automatycznie papier z podajnika jest wciągany do sprzętu. Element, na którym umieszczone są pojemniki z tuszem, jak i głowica drukująca przemieszczają się po długości krótszego boku wciągniętego papieru. W tym czasie zatrzymując się na ułamki sekundy pigmentuje małymi kroplami atramentu to co ma być wydrukowane na papierze. Dzieje się to bardzo szybko, jednocześnie przesuwając samoczynnie papier. Średnice w głowicy drukarki mają zazwyczaj ok. 50 mikronów, a ich liczba się nie powiela, co istotne zależy od modelu sprzętu drukującego. Drukarki atramentowe oferują dwa różne od siebie tryby pracy, tj. Drop-On-Demand oraz Continuous-Ink-Jet. Tusz do drukarki atramentowej posiada bardzo złożony skład, zawiera on m.in. wodę, pigment, konserwanty, polimery, surfaktanty oraz humektanty, rozpuszczalniki etc… Każdy składnik jest niezbędny, gdyż spełnia określoną funkcję. Istotnym składnikiem atramentu jest bufor chemiczny, który odpowiada za utrzymanie odczynu pH na zasadowym i stałym zarazem poziomie, by minimalizować obawę przed korozją głowicy drukarki.
Zobacz także: Jak powstaje wydruk w drukarkach laserowych?