Coraz częściej firmy, jak również klienci indywidualni zwracają uwagę na problemy w zabezpieczeniu druku. Przedsiębiorstwa doświadczają utraty danych, co nie tylko prowadzi do strat finansowych, ale może również wpłynąć na straty prawne oraz straty wizerunkowe. Jak uchronić swoją firmę przed utratą danych i zapewnić jej maksymalne bezpieczeństwo druku? Przygotowaliśmy kilka cennych wskazówek, dzięki którym Twoja firma będzie miała odpowiedni poziom bezpieczeństwa druku.
1. Chroń swoje dane
Pamiętaj, że nie tylko urządzenia drukujące wymagają odpowiedniej ochrony, ale również dokumenty, które przesyłasz do drukowania. Przesyłanie plików do modeli drukujących powinno być zabezpieczone kompleksowym szyfrowaniem ruchu sieciowego. Dodatkowo plikowi przesyłanemu do drukowania warto zapewnić wielokierunkowe szyfrowanie danych, ponieważ urządzenie drukujące przez jakiś czas przechowuje w swojej pamięci pliki przeznaczone do druku.
2. Zadbaj o bieżącą aktualizację oprogramowania
Luki w zabezpieczeniu urządzeń drukujących zazwyczaj są spowodowane starym oprogramowaniem, dlatego tak ważne jest zadbanie o bieżącą aktualizację oprogramowania i konfigurację danego modelu drukarki. W przypadku jakichkolwiek pytań czy problemów związanych z aktualizacją nowego oprogramowania do sprzętu drukującego zalecany jest kontakt z producentem lub serwisem danego modelu.
3. Zmiana haseł
Wstępnie ustalone hasła administratora są jednym z najsłabszych punktów urządzeń drukujących, jednakże można to szybko, sprawnie i prosto naprawić. Po zainstalowaniu urządzenia drukującego wystarczy zmienić domyślne hasło na silne hasło, które gwarantuje nam maksymalne bezpieczeństwo.
4. Przeprowadź audyt wewnętrzny
Jednym z kroków do bezpieczeństwa druku jest zweryfikowanie wszelkich luk w zabezpieczeniach dzięki regularnym audytom bezpieczeństwa, co jest szczególnie ważne, gdy w firmie znajdują się nie tylko nowe urządzenia drukujące, ale również nieco starsze modele. Ciekawym pomysłem jest wprowadzenie usługi zarządzania drukiem, której dostawcy w większości oferują również ocenę i analizę wszystkich procesów drukowania, jak również ich bieżącą aktualizację i zabezpieczenie oraz monitorowanie stanu urządzeń.
5. Monitorowanie urządzeń drukujących
Jeżeli chcemy zachować bezpieczeństwo druku w firmie, musimy wykorzystać narzędzia do monitorowania urządzeń drukujących, które pozwolą nam identyfikować potencjalne źródła niebezpieczeństwa, jak również umożliwią szybką reakcję na ataki. W przypadku usługi zarządzania drukiem użytkownicy mogą liczyć na raportowanie wszelkich naruszeń danych.
6. Edukacja pracowników na temat bezpiecznego drukowania
Niezwykle ważne okazuje się również szkolenie pracowników, ponieważ ponad połowa incydentów związanych z bezpieczeństwem druku związana jest z przypadkowymi działaniami użytkowników urządzeń drukujących. Firma powinna szkolić swoich pracowników na temat ochrony poufnych informacji oraz podnosić świadomość pracowników związaną ze złośliwymi atakami, których celem jest kradzież danych.