Blog

04.05.2020

Drukarka w trybie offline - co zrobić?

Któż z nas nie zna tego problemu- musimy szybko wydrukować coś w biurze czy w domu, siadamy do komputera, włączamy drukowanie a tu…nic. Na monitorze wyświetla się komunikat „drukarka w trybie offline” a my nie wiemy, jak poradzić sobie z tym problemem. Wyjaśniamy co zrobić, gdy przytrafi się taka sytuacja.

Choć drukarka bezprzewodowa jest doskonałym rozwiązaniem, gdyż nie wymaga podłączenia za pomocą kabla do komputera a tym samym nie musi znajdować się w jego pobliżu, to jednak możliwe jest wystąpienie pewnych problemów, jak chociażby ten z połączeniem. Drukarka pozostaje w trybie offline wtedy, gdy urządzenie nie jest w stanie komunikować się z komputerem. Gdy wystąpi taka sytuacja, nie będzie możliwe jej użycie, dopóki nie przywrócimy jej połączenia. Musimy więc odnaleźć przyczynę błędu a może być ich kilka. Co możemy więc zrobić, gdy zobaczymy taki komunikat u siebie?

Sprawdzić połączenie drukarki z Wi-Fi

Jest to pierwsza rzecz, którą musimy zrobić, gdy drukarka pozostaje offline. Brak lub nieprawidłowe połączenie z Wi-Fi lub routerem jest bowiem najczęstszą przyczyną wystąpienia trybu offline. Być może urządzenie nie jest podłączone do tego samego Wi-Fi co komputer lub występuje brak połączenia z siecią. Drukarka bezprzewodowa musi być kompatybilna z komputerem, a więc musi być podłączona do tej samej sieci co komputer tak, by było możliwe przesyłanie danych. Sprawdźmy więc, czy w ogóle mamy dostęp do sieci a jeśli tak, to najlepszym rozwiązaniem będzie ponowne podłączenie drukarki, byśmy mieli pewność, że oba urządzenia są połączone z tym samym Wi-Fi. Większość urządzeń posiada system łączenia za pomocą technologii WPS, dzięki której możemy podłączyć je do sieci bez konieczności podawania hasła- w jednakowym czasie przyciskamy odpowiedni przycisk na drukarce i na routerze. Możemy zrobić to także przy użyciu sterowników i oprogramowania, gdzie po ich zainstalowaniu, postępując według wyświetlanych kroków, możemy skonfigurować drukarkę.

pastedGraphic.png

Tusze i tonery do drukarek sklep internetowy

Wyłączyć tryb offline

Jest to bardzo prosta czynność, która zajmuje niewiele czasu a często wystarczy, by drukarka zaczęła prawidłowo funkcjonować. Należy jedynie zmienić jej ustawienia. W tym celu wchodzimy w „Panel sterowania”, wybieramy zakładkę „Sprzęt i dźwięk” a następnie „Urządzenia i drukarki”. Klikając rozwijamy listę wszystkich sprzętów, które są podłączone do naszego komputera, w tym również dostępne drukarki. Wybieramy właściwą klikając prawym klawiszem myszy a następnie opcję „Zobacz, co jest drukowane”. Otworzy nam się nowe okno, w którym możemy usunąć nagromadzone do drukowania dokumenty, jeśli takie występują, poprzez zaznaczenie opcji „Anuluj drukowanie”. Przechodząc do górnego paska menu i klikając zakładkę „Drukarka” możemy znaleźć przyczynę trybu offline drukarki. Są to opcje „Wstrzymaj drukowanie” lub „Użyj drukarki w trybie offline”. Jeśli któraś z nich lub obie są zaznaczone, to ich odznaczenie może rozwiązać nasz problem.  

Zresetować usługę bufora drukowania

Kolejnym powodem braku reakcji urządzenia drukującego na polecenia, może być blokada usługi bufora drukowania. Można jednak szybko poradzić sobie i z tym problemem. Aby to zrobić, należy wyłączyć drukarkę, a następnie uruchomić „Panel sterowania”, wybrać opcję „System i zabezpieczenia”, po czym „Narzędzia administracyjne” i „Usługi”. Wyświetli się okno, w którym szukamy pozycji „Bufor wydruku” i klikamy prawym przyciskiem myszy a po rozwinięciu możliwych opcji wybieramy „Uruchom ponownie”, co resetuje nam usługę i przywraca płynne przekierowywanie dokumentów do drukarki.

Przywrócić ustawienia domyślne drukarki

Możliwe, że podczas aktualizacji drukarki, domyślny sterownik został zamieniony na inny. Aby ponownie ustawić urządzenie jako domyślne, należy przejść do „Panelu sterowania”, wybrać „Urządzenia i drukarki” a po wyświetleniu dostępnych, prawym klawiszem myszy wybrać interesującą nas drukarkę i wybrać polecenie „Ustaw jako drukarkę domyślną”. Może to pomóc w uruchomieniu drukowania.

Drukarka nadal nie działa

Jeśli żadna z powyższych czynności nie pomogła a jesteśmy laikami w kwestii tego rodzaju sprzętu, pozostaje nam oddanie urządzenia do serwisu, gdzie możliwe będzie określenie problemu i sposobu jego naprawy.