Bardzo często podczas zakupu tuszy lub tonerów regenerowanych, zamiast wybrać tylko tyle sztuk, ile jest nam aktualnie potrzebnych, zamawiamy ich większą ilość, aby nie płacić później za dodatkową przesyłkę. Zapas materiałów eksploatacyjnych to gwarancja, że zawsze będziemy mogli skorzystać z drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego. Jednakże, aby tusze i tonery nie wyschły przed ich zamontowaniem w urządzeniu drukującym, musisz zadbać o ich odpowiednie przechowywanie. Nieprawidłowe obchodzenie się z wkładami może poskutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami w postaci obniżenia jakości wydruku, jak również zwiększenia kosztów eksploatacji urządzenia, a nawet jego uszkodzenia. Na co zwrócić uwagę?
Sprawdź datę ważności tuszu i tonera
Pamiętaj, że wszystkie materiały eksploatacyjne mają swoją datę przydatności do użytku, dlatego jeżeli zauważysz, że przechowywany tusz lub toner regenerowany stracił datę ważności, niezalecane jest jego dalsze wykorzystywane, ponieważ nie tylko może to doprowadzić do wad wydruku, ale również uszkodzenia drukarki, w szczególności atramentowej. Jeżeli chcemy chronić się przed nieprzyjemnościami, koniecznie trzeba trzymać się podanej daty ważności, a w razie jej przekroczenia wymienić wkład. Warto pamiętać, że wkład należy oddać do utylizacji i pod żadnym pozorem nie wolno go wyrzucać do naszych normalnych worków na śmieci, ponieważ stanowi on zagrożenie dla środowiska naturalnego. Data ważności tuszu lub tonera z regenerowanego reguły wynosi około półtora roku do dwóch lat — chociaż zależna jest ona przede wszystkim od producenta. Oczywiście okres przydatności to jedna ważna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, jednak istotny jest również proces przechowywania materiałów eksploatacyjnych.
Jak przechowywać tusze i tonery do drukarek?
Warto pamiętać, że zarówno tusze, jak i tonery regenerowane to przedmioty, w której składzie znajdują się różnorodne substancje chemiczne, dlatego zawsze powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach, aby nie utraciły swoich właściwości i nie uszkodziły jakości druku czy nie uszkodziły sprzętu. Przede wszystkim tusze i tonery regenerowane powinny być przechowywane w pomieszczeniu o stałej temperaturze w granicy pomiędzy 15 a 24 stopniami Celsjusza. Przetrzymywanie materiałów eksploatacyjnych w rozgrzanym pomieszczeniu wpłynie na jakość atramentu, natomiast zbyt niskie temperatury mogą nawet rozszczelnić kartridża. Również istotny wpływ na tusze i tonery regenerowane będzie mieć ich nasłonecznienie oraz działanie wilgoci — może to wpłynąć na pogorszenie się jakości i trwałości materiałów eksploatacyjnych, może dojść do zmiany konsystencji tuszy i tonerów lub ich całkowitego wyschnięcia. Wystarczy kilka prostych kroków, aby zadbać o odpowiednie przechowywanie naszych wkładów.
Zobacz także: Jak przechowywać tonery do drukarek?