Drukowanie do pliku PDF stanowi coraz częściej wykorzystywane rozwiązanie ze względu na jego ekologiczność i oszczędność. Nie potrzebujesz kupowania tuszów, tonerów oraz papieru, ponieważ po prostu zapisujesz na dysku albo w chmurze wykonaną wcześniej elektroniczną kopię wybranego pliku. Poniżej przedstawiamy, jak krok po kroku należy to zrobić oraz jakie wady i zalety posiada omawiane rozwiązanie.
Drukowanie do pliku PDF - jak to zrobić?
Drukowanie do pliku PDF jest bardzo prostą czynnością, która przebiega podobnie do wykonywania wydruków w wersji papierowej. Tak naprawdę wystarczy jedynie wejść w interesujący Cię plik, a następnie poszukać opcji "Plik" oraz "Drukuj". Kolejnym krokiem jest wybór drukarki - w tym wypadku interesuje nas wirtualna drukarka Adobe PDF. Opcja ta z reguły pojawia się w oknie dialogowym widocznym od razu po kliknięciu przycisku "Drukuj". Warto jednak wiedzieć, że czasami wybór odpowiedniej drukarki odbywa się dopiero po kliknięciu przycisku "Właściwości/Preferencje". Jeśli już udało Ci się znaleźć wirtualną drukarkę Adobe PDF, możesz przejść do ustawień wydruku, czyli wyglądu pliku, wyboru ilości drukowanych stron i temu podobnych kwestii. Na koniec pozostaje Ci jedynie ponowne kliknięcie opcji "Drukuj" i zapisanie wydruku w interesującym Cię miejscu. Należy mieć na uwadze fakt, że powyższa instrukcja dotyczy drukowania do pliku PDF w przypadku korzystania z systemu operacyjnego Windows. Rzecz będzie trochę inaczej wyglądać u osób pracujących na systemie macOS.
Zalety drukowania do pliku PDF
Drukowanie do pliku PDF niesie za sobą wiele korzyści dla osób decydujących się na ten sposób wykonywania wydruków. Najważniejszymi są dbałość o środowisko naturalne i duża oszczędność finansowa. Mianowicie, w takim wypadku wcale nie korzystamy z materiałów eksploatacyjnych, które wbrew pozorom często przewyższają w końcu koszt zarówno drukarki laserowej Rzeszów, jak i drukarki atramentowej. Kolejną istotną zaletą jest to, że przechowywanie plików w formie cyfrowej zwalnia nas z magazynowania zajmującej dużej ilości miejsca papierowej dokumentacji. Oczywiście nie każdy firmowy dokument może być przechowywany wyłącznie w wersji elektronicznej, o czym należy pamiętać przed podjęciem takiej decyzji i zapoznać się z wymogami prawnymi oraz formalnymi w tym zakresie.
Wykonanie i zapisanie kopii pliku stanowi również czynność o wiele szybszą niż w przypadku drukowania dużej ilości papierowych dokumentów - zwłaszcza jeśli posługujemy się tańszym lub starszym modelem urządzenia. Ogromną zaletą drukowania do pliku PDF jest także to, że wykonany tym sposobem plik PDF ma identyczny wygląd na różnych urządzeniach, co przydaje się w przypadku przesyłania go na inny komputer stacjonarny, laptop, telefon czy tablet. Bez żadnych przeszkód można taki plik przenieść w dowolnej chwili na papier, nie ryzykując poprzestawianymi elementami widocznymi na wydruku.
Jakie jeszcze ma zalety drukowanie do pliku PDF? Pliki Adobe PDF mają postać "spłaszczoną", dzięki czemu przechowywane na dysku bądź w chmurze nie zajmują dużej ilości miejsca. Ponadto nie ma konieczności kopiowania i przechowywania całości danego dokumentu, ponieważ można także wybrać jedynie interesujący Cię zakres stron i zapisać go w osobnym pliku Adobe PDF. Drukowanie do pliku PDF stanowi coraz chętniej wybierane rozwiązane przez osoby prywatne oraz właścicieli biznesów chcących przede wszystkim zaoszczędzić pieniądze wydawane na materiały eksploatacyjne oraz miejsce przeznaczone na magazynowanie papierowej dokumentacji.
Wady drukowania do pliku PDF
Mimo że drukowanie do pliku PDF ma mnóstwo zalet, nie jest rozwiązaniem całkowicie pozbawionym wad. Największym minusem jest fakt, że w przypadku zepsucia się urządzenia, na którym przechowujemy pliki Adobe PDF, możemy je stracić. Jeśli jednak będziesz pamiętać o zapisywaniu kopii w co najmniej dwóch miejscach albo w chmurze, możesz być pewnym ich bezpieczeństwa. Zresztą, przechowywanie dokumentów wyłącznie w wersji papierowej również nie jest całkowicie pozbawione ryzyka (np. mogą ulec zniszczeniu w wyniku klęsk żywiołowych). Kolejną istotną wadą wykonywania wydruków przy użyciu wirtualnej drukarki jest niemożność późniejszego edytowania plików Adobe PDF. Przed zdecydowaniem się na to rozwiązanie należy zatem zastanowić się, czy ewentualna edycja może być nam w przyszłości jeszcze potrzebna. Wymienione wady nie mają zatem szczególnego znaczenia, jeśli prawidłowo i do odpowiednich celów wykorzystasz opcję drukowania do pliku PDF.
Drukowanie do pliku PDF stanowi bardzo łatwą do wykonania czynność i równocześnie zapewniającą liczne korzyści osobom świadomym wad tego rozwiązania.
Zobacz także: Jak drukować bezprzewodowo?