Jednym z najbardziej rozpoznawalnych formatów papieru do drukarek jest arkusz A4, który określany jest podstawowym rozmiarem papieru biurowego. Format A4 ma wymiar 21 × 29,7 cm i jest on zdecydowanie najpowszechniejszym papierem do drukarek, ksera czy do urządzeń wielofunkcyjnych. Ogromną popularnością na rynku zdecydowanie cieszą się wszystkie formaty A, np. A5 jest spotykany w formach broszur czy zeszytów, natomiast A6 jest typowym rozmiarem ulotki reklamowej. Większość z nas kojarzy formaty papieru A, jednakże czy wiesz jakie zastosowanie mają formaty B oraz C? Przedstawimy Ci najbardziej popularne rozmiary papieru do drukarek, a także ich najczęstsze zastosowania, dzięki czemu bez większego problemu poradzić sobie z dobraniem odpowiedniego formatu przy drukach wielkoformatowych.
Format A
Jak już wspomnieliśmy we wstępie, format papieru typu A jest standardem nie tylko w Polsce, ale również w większości krajów zachodnich. Wymiary formatów A są regulowane przez międzynarodową normę ISO 216. Dzięki formatowi A urządzenia drukujące i kopiujące nie muszą przycinać obrazu źródłowego w celu jego dokładnego odtworzenia. Format A uważany jest za niezwykle harmonijny, ponieważ gwarantuje doskonały rodzaj cięcia.
Format B
Kolejnym znanym formatem jest format B, który również charakteryzuje się współczynnikiem kształtu 1:√2. Czym więc różni się on od formatu A? Jest od niego prawie o połowę większy — jego rozmiar również jest określony normą ISO 216. Gdzie wykorzystywany jest format B? Przede wszystkim w drukach bez obramowania, ponieważ format B można przyciąć do odpowiedniego formatu typu A. Format B możemy kojarzyć przede wszystkim z rysunków technicznych i plakatów, a także z gazet czy nawet z papieru do pisania listów.
Format C
A jaki jest format C? Formatem C określamy przede wszystkim wymiary kopert, które są zaprojektowane w taki sposób, aby pasować zarówno do papieru typu A, jak i B.