Blog

20.09.2021

Jak powstaje wydruk w drukarkach laserowych?

Jednym z najlepszych urządzeń, które umożliwiają nam wydruk dokumentów, jest drukarka laserowa, jednakże czy wiesz, jak wygląda sam proces drukowania? Jakie działania zachodzą we wnętrzu urządzenia drukującego? W poniższym artykule zajrzymy do wnętrza drukarki laserowej i przyjrzymy się pokrótce jej budowie, a także omówimy sposób jej działania, dzięki czemu działanie drukarki laserowej nie będzie dla Ciebie żadną tajemnicą!

Historia w pigułce, czyli jak powstała drukarka laserowa?

Jednym ze stereotypów drukarki laserowej była kserokopiarka, której technologię opracował Chester Carlson tuż przed wybuchem II wojny światowej — założył on pionierską firmę Xerox Corporation, w której doszło do stworzenia 1959 roku pierwszego urządzenia wykorzystującego druk laserowy. Kopiowanie dokumentów w czerni było dużym osiągnięciem, chociaż drukarka działała dość wolno i była urządzeniem o dużej łatwopalności. Można powiedzieć, że produkcja wspomnianego urządzenia zrewolucjonizowała czynność kopiowania dokumentów, a także stała się przyczyną powstania drukarek laserowych. Pierwsza drukarka laserowa powstała w roku 1971 i jej twórcą był inżynier firmy Xerox — drukarka oferowała wydruk dwustronny, monochromatyczny w rozdzielczości 300 dpi. Drukarka była urządzeniem niezwykle wydajnym, ponieważ oferowała wydruk 120 stron na minutę. Wraz z przemijającymi latami na rynku pojawiały się nowe modele drukarek laserowych, które były sprawniejsze, wydajniejsze, a także oferowały wydruk kolorowy.

Jak wygląda wnętrze drukarki?

Wbrew pozorom budowa drukarki laserowej nie jest zbytnio skomplikowana. Urządzenie drukujące składa się z trzech jednostek podstawowych, czyli zespołu elektroniki z interpreterem, części, która jest odpowiedzialna za nanoszenie obrazu na papier, czyli bębna, lasera, toneru i układu transportowego, a także mechanizmu, dzięki któremu możliwe jest prowadzenie i podawaniu arkusza papieru. Skoro wiemy już, z jakich części zbudowana jest drukarka, zastanówmy się jak wygląda proces drukowania!


Jak powstaje wydruk?

Informacje o zadrukowaniu zostają nadane do interpretera, który je przetwarza i przygotowuje obraz bitmapowy do wydruku. Wspomniany obraz bitmapowy jest przenoszony za pomocą lasera do bębna drukującego, którego powierzchnia jest pokryta światłoczułą warstwą. Laser omija wyłącznie te miejsca, w których zostanie naniesiony toner. Cząsteczki tonera docierają do bębna pod wpływem odpowiedniego ładunku elektrycznego. Dzięki temu procesowi powstaje obraz pośredni, który jest następnie utrwalany mechanicznie oraz termicznie. Zadrukowany papier jest transportowany do wyjściowego pojemnika drukarki. Do wydrukowaniu dokumentów mechanizm czyszczący usuwa resztki tonera i neutralizuje powstałe na bębnie ładunki, co pozwala przygotować urządzenie do dalszego drukowania. A co z wydrukiem w kolorze? Proces drukowania jest podobny, jednakże zamiast podawania tonera z bębna bezpośrednio na papier proces odbywa się za pośrednictwem pasa transmisyjnego.

Pozostałe aktualności

19.04.2022
Jak wyłączyć tryb offline w drukarce?
W dzisiejszych czasach ogromną popularnością cieszą się drukarki bezprzewodowe, które umożliwiają drukowanie przez domową lub biurową sieć internetową, dzięki czemu nie ma konieczności podłączania drukarki do komputera przy pomocy kabli. Drukarka b
Dowiedz się więcej
04.07.2022
Sześć powodów dlaczego warto używać tonerów zamiennych
Wszyscy użytkownicy drukarek, czy sprzętów wielofunkcyjnych mieli z pewnością przynajmniej jeden raz dylemat – Czy używać tonerów zamiennych, czy lepiej nie? Wiąże się to z obawą, czy sprzęt, który posiadają nie ulegnie uszkodze
Dowiedz się więcej
03.04.2023
Zużyte tonery i tusze - co z nimi zrobić?
Większość zużytych tuszów oraz tonerów jest wyrzucana do zwykłego kosza na śmieci, czego absolutnie nie wolno robić. Istnieje mnóstwo innych sposobów utylizacji wykorzystanych materiałów eksploatacyjnych, które...
Dowiedz się więcej
27.06.2024
Jak wykorzystać przenośne drukarki etykiet? Korzyści i zastosowania
Zarządzanie informacjami i ich odpowiednie prezentowanie stało się obecnie podstawą dla efektywności operacyjnej w różnych branżach. Przenośne drukarki etykiet są tutaj nieocenionym narzędziem, które znajduje zastosowanie w wielu sektorach...
Dowiedz się więcej
21.07.2020
Zużyte tonery gdzie oddać? Gdzie wyrzucić toner?
Jako społeczeństwo typowo konsumpcyjne jesteśmy przyzwyczajeni, by zużyte przedmioty lub puste opakowania traktować jako śmieci i wyrzucać do kosza. Jednak nie wszystkie pojemniki możemy wrzucać do odpadów. Jednym z takich zasobników jest zużyty toner.
Dowiedz się więcej
18.09.2023
Godni polecenia producenci tonerów zamiennych
Na zużycie tonera w posiadanej drukarce laserowej wiele osób prywatnych i właścicieli biznesów patrzy niemalże z przestrachem. Ceny oryginalnych materiałów eksploatacyjnych bardzo często znacząco uszczuplają...
Dowiedz się więcej
07.10.2020
Jak drukować dwustronnie? Drukowanie na obu stronach
Drukowanie dwustronne pozwala zaoszczędzić czas, papier, pieniądze a także zadbać o środowisko naturalne. Niezależnie od tego, czy przekonują nas powyższe czynniki, czy też po prostu istnieje wymóg druku dokumentów dwustronnie, gdy chcemy załatwić jakąś urzędową sprawę, często ta z pozoru prosta czynność, przysparza wielu osobom znacznych problemów.
Dowiedz się więcej
28.07.2020
Drukowanie do pliku PDF - jak to zrobić?
Wydrukowanie pliku PDF oznacza nic innego, jak po prostu zapisanie czegoś elektronicznie w pliku PDF, zamiast na rzeczywistej kartce papieru. Zamiast drukarki fizycznej, wybieramy w tym przypadku drukarkę wirtualną Adobe PDF, która działa w niemal każdej aplikacji. Poniżej wyjaśniamy wszelkie kwestie związane z drukowaniem dokumentu do pliku PDF.
Dowiedz się więcej
30.10.2020
Jak działa drukarka laserowa?
Drukarki laserowe to obecnie najchętniej wybierane urządzenia drukujące, jako jedne z priorytetowych sprzętów nie tylko firmowych biur, ale także i prywatnych domów. Czy wiemy jednak jakie były początki drukarki laserowej, jak ona działa i w czym tkwi fenomen który sprawia, że jest ona tak chętnie wybierana podczas zakupu? Przyjrzyjmy jej się bliżej.
Dowiedz się więcej