Jednym z najlepszych urządzeń, które umożliwiają nam wydruk dokumentów, jest drukarka laserowa, jednakże czy wiesz, jak wygląda sam proces drukowania? Jakie działania zachodzą we wnętrzu urządzenia drukującego? W poniższym artykule zajrzymy do wnętrza drukarki laserowej i przyjrzymy się pokrótce jej budowie, a także omówimy sposób jej działania, dzięki czemu działanie drukarki laserowej nie będzie dla Ciebie żadną tajemnicą!
Historia w pigułce, czyli jak powstała drukarka laserowa?
Jednym ze stereotypów drukarki laserowej była kserokopiarka, której technologię opracował Chester Carlson tuż przed wybuchem II wojny światowej — założył on pionierską firmę Xerox Corporation, w której doszło do stworzenia 1959 roku pierwszego urządzenia wykorzystującego druk laserowy. Kopiowanie dokumentów w czerni było dużym osiągnięciem, chociaż drukarka działała dość wolno i była urządzeniem o dużej łatwopalności. Można powiedzieć, że produkcja wspomnianego urządzenia zrewolucjonizowała czynność kopiowania dokumentów, a także stała się przyczyną powstania drukarek laserowych. Pierwsza drukarka laserowa powstała w roku 1971 i jej twórcą był inżynier firmy Xerox — drukarka oferowała wydruk dwustronny, monochromatyczny w rozdzielczości 300 dpi. Drukarka była urządzeniem niezwykle wydajnym, ponieważ oferowała wydruk 120 stron na minutę. Wraz z przemijającymi latami na rynku pojawiały się nowe modele drukarek laserowych, które były sprawniejsze, wydajniejsze, a także oferowały wydruk kolorowy.
Jak wygląda wnętrze drukarki?
Wbrew pozorom budowa drukarki laserowej nie jest zbytnio skomplikowana. Urządzenie drukujące składa się z trzech jednostek podstawowych, czyli zespołu elektroniki z interpreterem, części, która jest odpowiedzialna za nanoszenie obrazu na papier, czyli bębna, lasera, toneru i układu transportowego, a także mechanizmu, dzięki któremu możliwe jest prowadzenie i podawaniu arkusza papieru. Skoro wiemy już, z jakich części zbudowana jest drukarka, zastanówmy się jak wygląda proces drukowania!
Jak powstaje wydruk?
Informacje o zadrukowaniu zostają nadane do interpretera, który je przetwarza i przygotowuje obraz bitmapowy do wydruku. Wspomniany obraz bitmapowy jest przenoszony za pomocą lasera do bębna drukującego, którego powierzchnia jest pokryta światłoczułą warstwą. Laser omija wyłącznie te miejsca, w których zostanie naniesiony toner. Cząsteczki tonera docierają do bębna pod wpływem odpowiedniego ładunku elektrycznego. Dzięki temu procesowi powstaje obraz pośredni, który jest następnie utrwalany mechanicznie oraz termicznie. Zadrukowany papier jest transportowany do wyjściowego pojemnika drukarki. Do wydrukowaniu dokumentów mechanizm czyszczący usuwa resztki tonera i neutralizuje powstałe na bębnie ładunki, co pozwala przygotować urządzenie do dalszego drukowania. A co z wydrukiem w kolorze? Proces drukowania jest podobny, jednakże zamiast podawania tonera z bębna bezpośrednio na papier proces odbywa się za pośrednictwem pasa transmisyjnego.