Materiały eksploatacyjne do drukarki nie należą do najtańszych. Sporo osób korzystających z drukowania szuka więc oszczędności. Dotyczy to zwłaszcza właścicieli firm, w których drukuje się dużo i często. Regularne uzupełnianie tuszy zwłaszcza w biurach generuje duże koszty. Także osoby, które drukują na potrzeby domowe starają się szukać tańszych rozwiązań. Jednym z nich jest kupowanie tańszych tuszy i tonerów. Pojawia się jednak obawa czy ich stosowanie przyniesie upragnione korzyści i czy nie straci na tym jakość wydruku. Zatem czy warto kupować tanie tusze i tonery? Na co zwracać uwagę wybierając tańsze zamienniki, by nie żałować swojej decyzji?
Zamienniki oryginalnych tuszy i tonerów
Szukając tańszych tuszy i tonerów zwykle trafiamy na ich zamienniki. Te materiały eksploatacyjne nie pochodzą od producenta drukarki, tylko są stworzone przez zupełnie inną firmę. Producent często zastrzega, że do danej drukarki odpowiednie będą dedykowane i wytworzone przez niego tusze i tonery. Nawet w instrukcji producent podaje informację, że używanie jakichkolwiek innych tuszy w czasie kiedy dana drukarka jest na gwarancji, nie daje możliwość jej naprawy w przypadku jakichkolwiek awarii. To co przemawia za skorzystaniem z zamienników to przede wszystkim ich dużo niższa, od oryginałów, cena (różnica to nawet kilkadziesiąt procent ceny). Zamienniki różnią się przede wszystkim budową oraz grafiką opakowania.
Czy kupowanie tańszych tuszy i tonerów jest opłacalne?
Mitem jest, że zamienniki tuszy lub tonerów doprowadzą do zepsucia drukarki — oczywiście warto kupować wspomniane materiały eksploatacyjne z renomowanych sklepów, aby mieć 100% pewności, że nie uszkodzą one drukarki. Na rynku dostępne są jakościowe zamienniki, które spełniają wszelkie normy i ich jakość jest na równi z tonerami i tuszami oryginalnymi. Niezwykle trudno jest odróżnić dokument wydrukowany przy użyciu zamienników, a tonerów oryginalnych, ponieważ do produkcji tych elementów wykorzystywana jest taka sama technologia. Dodatkowo producent tonerów zamiennych zazwyczaj stara się napełnić pojemniki większą ilością materiału eksploatacyjnego, co maksymalnie obniży nam koszty druku, zwiększając ilość drukowanych elementów.