Praca zdalna staje się obecnie coraz częściej stosowaną formą- zarówno z uwagi na sytuację panującą obecnie na całym świecie, jak i ogromne możliwości, jakie daje Internet. Dla takich osób domowe biuro to konieczność. Jednak pozostaje jeszcze druga grupa ludzi, którzy pomimo tego, że pracują poza domem, to wracając do niego czasem muszą przejrzeć pocztę elektroniczną, ulubione strony internetowe, napisać ważne pismo urzędowe czy zapłacić rachunki. Można więc śmiało rzec, że współcześnie domowe biuro powinno znaleźć się w każdym domu. Oto kilka pomysłów i przykładowych aranżacji.
Wybór miejsca na biuro
Chcąc urządzić domowe biuro należy zacząć od decyzji, gdzie się ono znajdzie. Oczywiście wszystko zależy od możliwości lokalowych. Najlepiej, gdy jest możliwość wydzielenia w tym celu odrębnego pomieszczenia. Nie musi być ono bardzo duże. Ważne jednak, by posiadało okno, będące naturalnym źródłem światła. Jeśli praca wymaga ciszy i skupienia, biuro nie powinno sąsiadować z ciągami komunikacyjnymi i pokojem dziennym. Nie wszyscy mają możliwość urządzenia domowego biura w odrębnym pomieszczeniu. Zawsze jednak można stworzyć kącik do pracy w salonie, sypialni (choć miejsce to powinniśmy wybierać tylko w ostateczności, gdyż powinno kojarzyć się nam z odpoczynkiem a snem), pokoju dziennym a nawet we wnęce pod schodami. W takim przypadku należy jednak wyraziście wydzielić miejsce pracy od reszty pomieszczenia. Można to zrobić na kilka sposobów - mniej lub bardziej inwazyjnych. Może to być ścianka z karton-gipsu, ustawienie np. regału czy szafy w taki sposób, by tworzyła ścianę oddzielającą, oddzielenie poprzez kontrastowe kolory ścian czy też wykorzystując zielone rośliny na stojakach.
Konieczne elementy dobrego biura domowego
Jeśli chcemy, by praca we własnym domowym biurze przebiegała sprawnie, wydajnie i komfortowo, należy zadbać o kilka szczegółów podczas jego urządzania. Po pierwsze dobór funkcjonalnych i wygodnych mebli - biurka, krzesła i fotela lub szafy bądź regału. Biurko i fotel powinny być dopasowane wielkością i wysokością do danej osoby. Podczas siedzenia przed komputerem ważne jest, by stopami na płasko dotykać podłoża a nogi w kolanach tworzyły kąt prosty. Kręgosłup wówczas jest wyprostowany, zaś dłonie swobodnie możemy trzymać na biurku. Fotel powinien mieć wygodne, wysokie oparcie, może też być obrotowy. Przy pracy przyda się także szafka bądź regał na dokumenty. Pozwoli to uporządkować domową dokumentację oraz będzie miejscem na przechowywanie wszelkich akcesoriów biurowych.
Po drugie, dobre oświetlenie miejsca pracy. Najlepiej, gdy mamy możliwość wykorzystania w tym celu okna, wtedy biurko ustawiamy bokiem do wnęki okiennej tak, by wpadające światło padało na obszar pracy ale nie bezpośrednio na monitor komputera bądź laptopa, gdyż nie będziemy nic na nim widzieć. Oczywiście nie obejdzie się także bez oświetlenia sztucznego - lampy sufitowej odpowiednio umieszczonej oraz lamki biurowej oświetlającej nasze biurko.
Po trzecie odpowiednie wyposażenie biura w niezbędny sprzęt i akcesoria. Mówiąc o sprzęcie, będzie to przede wszystkim komputer stacjonarny bądź laptop- w zależności od rodzaju wykonywanej pracy i własnych upodobań. Do sprzętu komputerowego obowiązkowymi akcesoriami są także mysz komputerowa, klawiatura, pendrive oraz dysk zewnętrzny. Z pewnością przyda się także i drukarka. Musimy jednak dokonać wyboru, czy ma to być sama drukarka, czy też urządzenie wielofunkcyjne, drukujące w czerni czy w kolorze, gdzie materiałem eksploatacyjnym jest toner czy tusz do drukarki. Ważnym narzędziem jest również niszczarka do dokumentów, która pozwala zniszczyć dane z dokumentów, które chcemy wyrzucić. Biuro wymaga także wielu drobnych akcesoriów biurowych, z których najważniejsze to - papier ksero, koperty, nożyczki, długopisy, kalkulator, dziurkacz, koszulki na dokumenty, segregatory, zakreślacze i inne. Aby móc zadbać o porządek w swoim biurze, zwłaszcza gdy akcesoriów biurowych mamy dość dużo, przydatne będą wszelkie organizery- biurowe czy do szafy. Warto je mieć, gdyż ład w dużej mierze wpływa na jakość i komfort naszej pracy.
Przykładowe aranżacje biura
W domowym biurze to przede wszystkim my musimy czuć się dobrze. Jednak warto także, by było ono przygotowane z gustem i by wpisywało się w wystrój reszty pomieszczenia czy też całego domu. Dla niezdecydowanych podrzucamy kilka możliwości.
Pierwsza z nich, to nowoczesne biuro domowe. Jego cechą charakterystyczną jest prostota, jasne kolory oraz gustowne, odpowiednio dobrane dodatki. Pastelowe, delikatne biuro wpisuje się idealnie w klimat nowoczesności. Możemy je zastosować jako kolor na ścianach, do nich zaś dobrać białe, proste meble- biurko, krzesło oraz regał. Regał posłuży jako miejsce na segregatory oraz dodatki, nadające całemu wnętrzu nietypowej estetyki i przyjemnego charakteru. Tymi dodatkami mogą być na przykład kolorowe pudełka, których użyjemy jako schowek na drobne elementy, czy też niewielkie doniczki z zielonymi roślinami, które ożywią nasze wnętrze.
Druga aranżacja to klasyczne rozwiązanie, w którym króluje prosta, choć nieco ciężka forma. Będą to gustowne meble - może być biurko w formie masywnego, rzeźbionego, lakierowanego i otwieranego sekretarzyka. Do tego wygodne, tapicerowane krzesło, także z rzeźbionym oparciem. Jako miejsce na dokumenty i przybory posłuży zamykana witryna, częściowo przeszklona. Jak widzimy, jest to rodzaj typowego gabinetu, meble powinny być w kolorze ciemnego drewna, zaś za światło odpowiadać ma duża, stylowa lampa tuż nad samym biurkiem.
Domowe biuro to mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Sami zadecydujmy, w jakim klimacie będziemy czuć się najlepiej. W końcu jest to miejsce, w którym przyjdzie nam spędzać sporą część czasu. Warto więc dopracować je w każdym szczególe.