W dzisiejszych czasach zdecydowanie częściej korzystamy z urządzeń mobilnych takich jak telefon, smartfon czy tablet. Łatwiej i wygodniej korzystać nam z Internetu za ich pomocą, gdyż są zawsze pod ręką, łatwiej je uruchomić i szybciej możemy się dzięki nim posługiwać. Urządzenia mobilne wypierają więc powoli komputery stacjonarne i laptopy, zaś producenci elektroniki prześcigają się w tworzeniu coraz to nowszych funkcji, dzięki czemu z użyciem smartfonu można wykonać niemal każdą czynność- przeczytać książkę, utworzyć plik, obejrzeć serial a nawet wydrukować potrzebny dokument. Jeśli Ty również chciałbyś drukować ze swojego telefonu, podpowiadamy jak można to zrobić. Wydrukować z telefonu możemy każdy dokument- niezależnie czy będzie to plik tekstowy, zdjęcie, zrzut ekranu czy pobrana grafika. Możemy to zrobić na kilka sposobów, które skrótowo przedstawimy poniżej.
Drukarka bez wi-fi oraz bez łącza Ethernet
Choć nowoczesne drukarki wyposażone są w funkcję bezprzewodowego połączenia za pomocą wi-fi, to w naszych domach nadal pracują proste drukarki starszego typu, nieposiadające łącza wi-fi. Bez obaw, jeśli jesteśmy użytkownikiem takiej drukarki, także możemy drukować bezpośrednio z telefonu. W tym celu wykorzystujemy usługę „Google Cloud Print” (dla Androida i iOS). Pamiętając, by drukarka była połączona z komputerem, zaś komputer z Internetem, w przeglądarce Chrome logujemy się na swoje konto Google a następnie otwieramy stronę „chrome://devices”, tu zaś klikamy „Dodaj drukarki” i wybieramy drukarkę, którą chcemy dodać. Na smartfonie instalujemy aplikację „Google Cloud Print”, w ustawieniach smartfona odnajdujemy opcję „Drukowanie” i „Cloud Print”. Po aktywowaniu funkcji smartfon wyszuka odpowiednią drukarkę. Pozostało nam już tylko określić element, który chcemy wydrukować i z jego menu wybrać opcję „Drukuj”. Następnie wskazujemy drukarkę, określamy pozostałe parametry wydruku i rozpoczynamy drukowanie.
Drukarka z kartą sieciową
Gdy drukarkę można podłączyć do sieci wi-fi, drukowanie z telefonu przebiega jeszcze sprawniej a gdy drukarka posiada dodatkowo ekran LCD, pomijamy nawet konfigurację przez telefon. Załóżmy najpierw, że nasza drukarka dysponuje funkcją wi-fi, lecz nie mamy dostępu do bezprzewodowego routera. W tym celu łączymy wi-fi Direct bezpośrednio z drukarką, wykonując kroki zawarte w instrukcji każdej drukarki (różnią się one w zależności od modelu). Takie drukowanie wymaga również instalacji dedykowanej aplikacji, która wykryje podłączony sprzęt. Rozważmy też inny wariant. Gdy posiadamy router wi-fi, nie musimy wykorzystywać połączenia telefonu z Internetem na cele drukowania, lecz smartfon łączymy bezpośrednio z routerem. Tu także opis znajdziemy w instrukcji obsługi routera. Po zakończonym procesie instalacji wybieramy opcję drukowania w smartfonie wskazując drukarkę podłączoną przez wi-fi. Połączenie to umożliwia skorzystanie z usługi Google Cloud Print lub aplikacji poszczególnych producentów drukarek.
Drukowanie przy pomocy aplikacji producenta
Praktycznie wszyscy producenci drukarek, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, oferują dedykowane aplikacje umożliwiające wydruk bezpośrednio z telefonu. Ich konfiguracja w znacznym stopniu przypomina tą wykonywaną na komputerze. Przykłady takich aplikacji to: w przypadku producenta Canon - Canon PRINT Inkjet lub Selphy; w przypadku HP - HP Print Service Plugin lub HP Smart; w przypadku Brother - Brother Print Service Plugin lub Brother iPrint&Scan. Ponadto istnieje wiele innych aplikacji umożliwiających wydruk z telefonu, jak chociażby Printer Share, Print Anywhere czy Mopria Print Service. Ostatecznie możemy drukować z telefonu za pomocą kabla USB, dzięki któremu podłączamy urządzenie mobilne bezpośrednio do drukarki lub do komputera.
Widzimy więc, że drukowanie z telefonu jest możliwe i nie stanowi najmniejszego problemu. Jedynie podczas pierwszej instalacji stosownej aplikacji musimy poświęcić chwilę, by prawidłowo wykonać ten proces, jednak już kolejne wydruki będą o wiele łatwiejsze i szybsze do wykonania, niż w przypadku tradycyjnego druku poprzez zgranie, pobieranie lub przesyłanie wybranego pliku i następnie drukowanie go za pośrednictwem laptopa lub komputera stacjonarnego połączonego z drukarką.