Jesteś użytkownikiem drukarki atramentowej i zauważyłeś, że przestała całkowicie drukować? A może pomija któryś kolor, chociaż niedawno wkładałeś nowy tusz? Rozwiązanie tego problemu jest niezwykle proste: w Twojej drukarce znajduje się zaschnięty tusz. Zastanawiasz się, dlaczego tusz zasycha w drukarce atramentowej? Jak zapobiec zasychaniu tuszu? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Działanie drukarki atramentowej
Na samym początku zastanówmy się, jak działa drukarka atramentowa. Główną częścią urządzenia drukującego jest głowica drukująca, która jest wyposażona w małe dysze rozpylające ciekły atrament z dość dużą prędkością na papierze w ustalonym wcześniej wzorze. Jeżeli tusz jest podeschnięty, pojawia się problem, ponieważ drukarka nie jest w stanie wykonać wspomnianego procesu. Jednoznacznie jest to związane z tym, że proces drukowania zostaje zatrzymany. Tusz może nam zaschnąć nie tylko w kartridżu, ale również jego pozostałości mogą przyschnąć w dyszach głowicy drukującej, jak również w rurce zasysającej atrament.
Najczęstsze przyczyny zasychania tuszu w drukarce
Jedną z najczęstszych przyczyn zasychania tuszu w drukarce atramentowej jest jej długie nieużywanie czy nieregularne drukowanie. Zarówno oryginalne tusze, jak i ich zamienniki potrafią wysychać po dwóch, trzech, a nawet czterech tygodniach, dlatego jeżeli nie chcesz niepotrzebnie wymieniać co chwilę tuszy, koniecznie staraj się, chociaż jak na jakiś czas wydrukować kilka stron dokumentów. Z drugiej strony jeżeli często drukujesz w kolorze czarnym i nie korzystać z innym kolorów, tusze również mogą zaschnąć. Kolejną przyczyną zasychania tuszy jest ich przeterminowanie! Chociaż może Cię to zaskoczyć, ale tusze również mają datę ważności, przed którą zaleca się ich wykorzystanie. Korzystanie z tuszy po upływie daty ważności może skutkować właśnie problemami z drukowaniem. Nawet lokalizacja drukarki w pomieszczeniu ma ogromne znaczenie, jeżeli chodzi o zasychanie tuszy - nie należy jej umieszczać w pobliżu kaloryfera, ponieważ powinna znajdować się w stałej temperaturze. Powracając jeszcze na chwilę do wkładów tuszy, ich przechowywanie również odgrywa ogromne znaczenie. Wkłady z atramentem powinny być przechowywane w ciemnym i chłodnym miejscu. Jeżeli zostaną one narażone na wahania temperatury, również mogą ulec zaschnięciu.
Czyszczenie drukarki czy kupno nowych tuszy, co się bardziej opłaca?
Drukarki atramentowe są wyposażone w funkcję automatycznego czyszczenia głowicy drukującej, która pobiera większą ilość atramentu, aby przeczyścić dyszę głowicy drukującej. Uruchomienie programu może odbyć się za pomocą sterownika oprogramowania drukarki znajdującego się na komputerze. Niektóre modele drukarek posiadają możliwość włączenia tej funkcji bezpośrednio na menu drukarki. Warto pamiętać, że czynność czyszczenia głowicy drukującej koniecznie trzeba będzie powtórzyć kilka razy, co może zużyć bardzo duże ilości tuszu. W niektórych przypadkach najprostszym rozwiązaniem będzie zakup nowych tuszy. Jeżeli nigdy nie udrażniałeś głowic atramentowych z zaschniętego tuszu, możesz oddać swoją drukarkę w ręce profesjonalistów z DMD serwis drukarek Rzeszów.
Skuteczne sposoby na zabezpieczenie tuszy przed wyschnięciem:
-
drukuj regularnie,
-
przechowuj zapasowe tusze w ciemnym i suchym miejscu,
-
drukarkę umieść w miejscu o stałej temperaturze,
-
nie kupuj tuszy na zapas (mogą się przeterminować),
-
nie kupuj wkładów z podejrzanych źródeł.