Blog

06.11.2020

Jakie mogą być rodzaje drukarek?

Pomimo tak rozbudowanej informatyzacji i cyfryzacji świata, drukarka niezmiennie od kilkunastu lat jest urządzenie pierwszej potrzeby nie tylko w firmowym biurze, ale także w każdym domu. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów drukarek, które różnią się między sobą przede wszystkim techniką nanoszenia tekstu lub obrazu na papier, jakością oraz szybkością wydruku. Zapewne każdy zna dwa podstawowe rodzaje drukarek, a więc urządzenia atramentowe i laserowe. Są one bowiem najpopularniejsze. Jednak rodzajów drukarek jest znacznie więcej. Poznajmy ich charakterystykę.

Rodzaje drukarek

Jest to przydatne zwłaszcza wtedy, gdy planujemy zakup nowej drukarki. Tylko wtedy, gdy dokładnie zapoznamy się z parametrami oraz charakterystyką poszczególnych drukarek oraz gdy już z góry określimy, do czego i jak często będzie ona wykorzystywana, możliwe będzie wybranie najlepszego sprzętu, który spełni nasze oczekiwania.

Drukarka atramentowa

Drukarka atramentowa to jedno z najpopularniejszych urządzeń drukujących. W swojej pracy wykorzystuje tusz, który natryskiwany jest na papier za pomocą dysz. W zależności od modelu może być ich od 30 do 300. Stosowany tusz może być ciekły lub stały - wówczas podczas wydruku jest on nagrzewany do osiągnięcia stanu ciekłego. Mechanizm drukarki atramentowej nie jest zbyt rozbudowany, dzięki czemu jest to urządzenie w miarę małe i ciche. Do jego głównych zalet zaliczyć trzeba przede wszystkim bardzo dobrą jakość wydruku, przy dość niskiej cenie oraz to, że jakość nie zmienia się wraz ze stanem tuszu w zbiorniku. Drukarka atramentowa wymaga jednak użycia dobrej jakości papieru, jej praca jest dość wolna, zaś jeśli zastosujemy tusz do drukarki ciekły a drukować będziemy dość rzadko, to może on nam szybko wyschnąć. Drukarka atramentowa najlepiej sprawdzi się wówczas, gdy potrzebujemy dobrej jakości wydruków, przede wszystkim wielobarwnych grafik i w umiarkowanej częstotliwości. Choć cena urządzeń atramentowych nie jest wysoka, to przed podjęciem decyzji warto sprawdzić ceny materiałów eksploatacyjnych do niej.

Drukarka laserowa

Jest to najchętniej wybierany rodzaj drukarek w ostatnich latach. Drukarka laserowa to urządzenie, które w swojej pracy wykorzystuje światło lasera lub diody LED. Jej działanie polega na odbiciu promieni lasera od lustra oraz soczewek, a następnie odwzorowaniu utajonego obrazu wydruku na bębnie światłoczułym a za pomocą wałka obraz właściwy przenoszony jest na kartkę papieru, po czym utrwalany termicznie, by proszek zwany potocznie tonerem pozostał na kartce. Cały ten proces jest bardzo szybki co jest jedną z najważniejszych zalet drukarek laserowych. Kolejną jest wykorzystywanie tonera, dzięki czemu urządzenie to jest bardzo wydajne. Cena drukarek laserowych jest wyższa niż w przypadku drukarek atramentowych, podobnie jak materiały eksploatacyjne do niej. Jednak należy pamiętać, że z ich wykorzystaniem można wydrukować o wiele więcej stron, dlatego w ostatecznym rozrachunku i tak wychodzą na naszą korzyść. Urządzenia te dedykowane są zwłaszcza tym, którzy drukują dużą ilość dokumentów, zwłaszcza tekstowych, bowiem jakość grafik jest w tym przypadku trochę gorsza, niż w drukarkach opisywanych powyżej.

Drukarka igłowa

Jest to urządzenie zwane również drukarką mozaikową. Jeszcze nie tak dawno był to najpopularniejszy rodzaj drukarek, gdyż był on stosunkowo tani w zakupie oraz eksploatacji. Drukarki igłowe w swojej pracy wykorzystują taśmę barwiącą, która znajduje się między igłami a kartką papieru. Podczas uderzenia igły na kartce papieru pozostawiane są mikroskopijne kropki, które układają się w tekst lub grafikę. Im więcej igieł, tym wydruk bardziej precyzyjny. Spośród zalet drukarek igłowych wymienić możemy przede wszystkim ich niski koszt zakupu oraz możliwość drukowania na każdym rodzaju papieru, w tym na papierze samokopiującym. Wadą zaś jest dość głośna praca oraz słaba jakość wydruku. Obecnie ten rodzaj drukarki wykorzystywany jest głównie w tych dziedzinach, gdzie jakość wydruku niema tak dużego znaczenia oraz tam, gdzie hałas przez nią wytwarzany nie jest przeszkodą.

Drukarka wierszowa

Jest to urządzenie, które służy jedynie do wydruku tekstu, przy czym jednym ruchem tworzy cały rząd znaków. Zasada działania drukarki wierszowej opiera się na pozostawianiu śladu na papierze poprzez uderzenia specjalnego młoteczka w papier barwiący. Są to czcionki przymocowane do bębna, dlatego zakres znaków jest mocno ograniczony (64 znaków, w tym wielkie litery alfabetu łacińskiego, znaki specjalne i cyfry). Drukarki te obecnie są rzadko stosowane.

Drukarka sublimacyjna

Urządzenia tego rodzaju wykorzystują ciepło w celu przeniesienia barwnika na papier. Barwnik jest podgrzewany, przez co przechodzi ze stanu stałego w stan gazowy i w tej postaci osiada na papierze. Drukarki sublimacyjne wykorzystywane są najczęściej do wydruku zdjęć na papierze fotograficznym lub folii. Tak przygotowane fotografie na koniec pokrywane są jeszcze bezbarwną folią, zabezpieczającą przed warunkami zewnętrznymi. Największą ich zaletą jest bardzo dobra jakość powstałych wydruków, jednak urządzenia działają dość wolno i są stosunkowo drogie w użyciu.

Szeroka oferta rodzajów drukarek na rynku sprawia, że każdy może wybrać tą najlepszą, dopasowaną do indywidualnych potrzeb. Tylko przed zakupem warto wykonać mały rekonesans, by móc potem już tylko cieszyć się ich użytkowaniem.

Pozostałe aktualności

07.10.2020
Jak drukować dwustronnie? Drukowanie na obu stronach
Drukowanie dwustronne pozwala zaoszczędzić czas, papier, pieniądze a także zadbać o środowisko naturalne. Niezależnie od tego, czy przekonują nas powyższe czynniki, czy też po prostu istnieje wymóg druku dokumentów dwustronnie, gdy chcemy załatwić jakąś urzędową sprawę, często ta z pozoru prosta czynność, przysparza wielu osobom znacznych problemów.
Dowiedz się więcej
28.07.2020
Drukowanie do pliku PDF - jak to zrobić?
Wydrukowanie pliku PDF oznacza nic innego, jak po prostu zapisanie czegoś elektronicznie w pliku PDF, zamiast na rzeczywistej kartce papieru. Zamiast drukarki fizycznej, wybieramy w tym przypadku drukarkę wirtualną Adobe PDF, która działa w niemal każdej aplikacji. Poniżej wyjaśniamy wszelkie kwestie związane z drukowaniem dokumentu do pliku PDF.
Dowiedz się więcej
26.10.2020
Biuro w domu - biuro domowe, aranżacje, inspiracje i pomysły
Praca zdalna staje się obecnie coraz częściej stosowaną formą- zarówno z uwagi na sytuację panującą obecnie na całym świecie, jak i ogromne możliwości, jakie daje Internet. Dla takich osób domowe biuro to konieczność.
Dowiedz się więcej
22.05.2020
Najtańsze tusze i tonery do drukarek – zestawienie
Użytkownicy drukarek, niezależnie czy jest to urządzenie używane prywatnie w domu, czy też służbowo w biurze wiedzą, iż sam zakup sprzętu nie jest jedynym i ostatecznym kosztem z tym związanym. Dochodzą jeszcze koszty eksploatacji, które niejednokrotnie przewyższają wartość samego sprzętu.
Dowiedz się więcej
25.01.2021
Wynajem drukarek - czy to się opłaca?
Wynajem drukarek czy innych sprzętów biurowych to usługa, która coraz częściej jest oferowana przez firmy specjalizujące się w sprzedaży urządzeń drukujących. W wielu przypadkach jest tak, że firmy rozpoczynające przygodę z biznesem lub te mniejsze przedsiębiorstwa nie są w stanie wyłożyć środków potrzebnych na zakup profesjonalnej drukarki.
Dowiedz się więcej
21.09.2020
Jak znaleźć adres IP drukarki w sieci?
Zapewne adres IP naszej drukarki nie jest rzeczą, która przydatna jest nam na co dzień. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy jego znajomość będzie konieczne. Chociażby po to, by móc połączyć się z naszym komputerem bezprzewodowo. Wbrew powszechnej opinii nie jest to jednak wcale takie trudne. Podpowiadamy więc, jak w łatwy i szybki sposób znaleźć adres IP drukarki w sieci.
Dowiedz się więcej
21.09.2020
Jak podłączyć drukarkę z wifi?
Chyba każdy z nas pamięta, jak jeszcze nie tak dawno aby skorzystać z drukarki konieczne było podłączenie jej do komputera za pomocą kabla. Z dzisiejszej perspektywy było to trochę uciążliwe, gdyż drukarka musiała znajdować się zawsze w niewielkiej odległości od komputera, by można było ją podpiąć przy użyciu dość krótkiego przewodu.
Dowiedz się więcej
26.10.2020
Wyposażenie biura – jakie meble i urządzenia trzeba mieć w biurze?
Biuro firmowe często nazywane jest drugim domem, dlatego oprócz dobrej atmosfery w nim panującej, powinno posiadać ono szereg udogodnień. Firmowe centrum zarządzania to nie tylko zwykłe pomieszczenie, ale pierwsza i zarazem najważniejsza wizytówka, która świadczy zarówno o szefie, jak i pracownikach w przedsiębiorstwie.
Dowiedz się więcej
04.05.2020
Drukarka w trybie offline - co zrobić?
Któż z nas nie zna tego problemu- musimy szybko wydrukować coś w biurze czy w domu, siadamy do komputera, włączamy drukowanie a tu…nic. Na monitorze wyświetla się komunikat „drukarka w trybie offline” a my nie wiemy, jak poradzić sobie z tym problemem?
Dowiedz się więcej
20.11.2020
Co to jest toner do drukarki?
Mianem tonerów potocznie określa się ogół wkładów przeznaczonych do drukarek laserowych. W rzeczywistości jednak tonerem jest przede wszystkim proszek, znajdujący się w kartridżu laserowym. Proszek jest niejednolitą mieszanką żelaza, pigmentu i żywicy.
Dowiedz się więcej
02.11.2020
Jak zeskanować dokument i wysłać mailem?
Żyjemy w czasach, w których z jednej strony, dzięki ogromnemu postępowi internetowemu i cyfrowemu, spora część naszego codziennego funkcjonowania przenosi się do sieci, z drugiej zaś nadal istotny jest tradycyjny sposób posiadania oraz przechowywania najważniejszych dokumentów w formie wydruku.
Dowiedz się więcej
13.11.2020
Co to jest tusz do drukarki?
Nowoczesna drukarka jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego biura. Urządzenie to ma również zastosowanie w domu, ułatwiając pracę, naukę czy nawet zabawę. Najistotniejszym elementem drukarki jest wkład, czyli element odpowiadający za zadruk kartek papieru.
Dowiedz się więcej
27.11.2020
Jaka jest różnica między tonerem a tuszem?
Drukarki to, obok kserokopiarek, najważniejsze sprzęty w wyposażeniu każdego profesjonalnego biura. Jeśli planujesz wyposażenie przestrzeni biurowej, powinieneś zastanowić się, który sprzęt będzie lepszy - drukarka atramentowa czy laserowa?
Dowiedz się więcej
23.12.2020
Jakie są zalety zarządzania drukiem?
Cyfrowa transformacja - nieco enigmatyczne określenie, które coraz częściej przewija się w obszarze zarządzania firmą. Pierwszym skojarzeniem po usłyszeniu tej frazy z pewnością będzie myśl o jakimś innowacyjnym oprogramowaniu bądź platformie, kt&o
Dowiedz się więcej
30.10.2020
Jak działa drukarka laserowa?
Drukarki laserowe to obecnie najchętniej wybierane urządzenia drukujące, jako jedne z priorytetowych sprzętów nie tylko firmowych biur, ale także i prywatnych domów. Czy wiemy jednak jakie były początki drukarki laserowej, jak ona działa i w czym tkwi fenomen który sprawia, że jest ona tak chętnie wybierana podczas zakupu? Przyjrzyjmy jej się bliżej.
Dowiedz się więcej
19.10.2020
Kasy fiskalne online - od kiedy?
Kasy rejestrujące z zapisem elektronicznym i papierowym jeszcze są w użyciu, jednak wkrótce się to zmieni. Wszystko za sprawą nowelizacji ustawy o podatku VAT oraz rozporządzeniu w sprawie kas fiskalnych, które weszły w życie z dniem 1 maja 2019 roku.
Dowiedz się więcej
11.01.2021
Regeneracja tonerów - na czym polega ten proces?
Każdy posiadacz drukarki z pewnością niejednokrotnie mierzył się z koniecznością wymiany tuszu lub tonera na nowy. Nie każdy jednak wie, że przy tej czynności należy zachować ostrożność, bo kaseta z proszkiem tak naprawdę w stu procentach pusta nie jest.
Dowiedz się więcej
24.06.2020
Co zrobić jeżeli drukarka nie rozpoznaje nowego tuszu / tonera?
W zdecydowanej większości przypadków, po zakupie i właściwej instalacji nowego tuszu czy tonera do drukarki, działa on bez zarzutu i możemy go od razu użytkować. Nawet jeśli nie używamy oryginalnego produktu tylko zamiennika, w 99% zadziała on praw
Dowiedz się więcej
07.10.2020
Jak drukować z telefonu, smartfona?
W dzisiejszych czasach zdecydowanie częściej korzystamy z urządzeń mobilnych takich jak telefon, smartfon czy tablet. Łatwiej i wygodniej korzystać nam z Internetu za ich pomocą, gdyż są zawsze pod ręką, łatwiej je uruchomić i szybciej możemy się dzięki nim posługiwać.
Dowiedz się więcej
21.07.2020
Zużyte tonery gdzie oddać? Gdzie wyrzucić toner?
Jako społeczeństwo typowo konsumpcyjne jesteśmy przyzwyczajeni, by zużyte przedmioty lub puste opakowania traktować jako śmieci i wyrzucać do kosza. Jednak nie wszystkie pojemniki możemy wrzucać do odpadów. Jednym z takich zasobników jest zużyty toner.
Dowiedz się więcej
14.12.2020
Na czym polega leasing drukarek?
Leasing drukarek to nowa i coraz bardziej popularna usługa. Nic dziwnego, w ten sposób można zyskać wysokiej jakości sprzęt biurowy bez konieczności wydawania większych środków z budżetu firmy. Leasing drukarek to prosta i pozbawiona zbyt wi
Dowiedz się więcej