WÅ‚Ä…czasz drukarkÄ™ i nic siÄ™ nie dzieje? Drukujesz ważne dokumenty i widzisz, że tusz siÄ™ rozmazuje tworzÄ…c maÅ‚o estetyczne plamy? Tak, to znaki, że stanie siÄ™ coÅ› zÅ‚ego. A dokÅ‚adniej - awaria. Nie warto tu jednak panikować, bo część z takich dolegliwoÅ›ci można siÄ™ pozbyć samodzielnie. Istnieje kilka najpopularniejszych symptomów, które mogÄ… zwiastować wiÄ™ksze problemy z drukarkÄ…. Na co w szczególnoÅ›ci zwrócić uwagÄ™? Co zrobić, kiedy zawiodÄ… wszystkie domowe metody reanimacji urzÄ…dzenia?
Awaria drukarki atramentowej
Jedną z najczęstszych awarii drukarek atramentowych jest brak reakcji na polecenie druku lub na sam przycisk włączenia. Dzieje się tal najczęściej wtedy, kiedy użytkownik niewłaściwie wykorzystuje tę drukarkę. W drukarce atramentowej druk powstaje dzięki tuszowi znajdującemu się w specjalnym kadridżu. Jako że tusze do drukarek są cieczą, nie powinien nikogo dziwić fakt, że mają one tendencję do zasychania. Woda znajdująca się w tuszu z czasem paruje, sprawiając, że cały pigment przestaje być użyteczny. W takich przypadkach nie pozostaje nic innego jak wymiana głowicy lub zakup nowej drukarki. Biorąc pod uwagę cenę głowicy wraz z wymianą, zdecydowanie lepiej kupić nowe urządzenie. Jeśli jednak komponenty drukarki są drożne, możliwe, że konieczna jest jedynie wymiana tuszu. Jak się uchronić przez takim scenariuszem? Rozwiązanie jest banalne. Każdą drukarkę atramentową trzeba od czasu do czasu uruchomić i wydrukować kilka stron przy pomocy tuszu w każdym kolorze. To, z jaką częstotliwością należy to robić zależy przede wszystkim od modelu urządzenia oraz zaleceń producenta. Dzięki wykonywaniu druku np. raz w tygodniu znacząco przedłużysz żywotność drukarki, zapewniając sobie wysokiej jakości druki przez długi czas.
Najczęstsze problemy z papierem
Do czÄ™sto spotykanych należą także usterki z papierem w roli gÅ‚ównej. Problem z pogniecionym papierem, zagiÄ™tymi rogami arkuszy lub obecność folii na tacce drukarki to niekoniecznie wina samego papieru. W przypadku takich sytuacji najpewniejszym winowajcÄ… jest fuser. Kiedy papier przechodzi przez ten element, waÅ‚ki grzewczy i dociskowy aplikujÄ… pigment w wybrane miejsce na arkuszu. PracujÄ…ca z nimi folia prÄ™dzej czy później ulegnie wyeksploatowaniu i stÄ…d wÅ‚aÅ›nie mogÄ… siÄ™ brać części folii na póÅ‚eczce. WspomnianÄ… foliÄ™ można wymienić, jednak jest do zadanie dla profesjonalisty i najlepiej w tym przypadku korzystać z profesjonalnego serwisu drukarek.
Kolejnym problemem, jaki może sprawić papier jest to, że bÄ™dzie siÄ™ on zacinać, albo co gorsza - w ogóle nie bÄ™dzie reagować. W drukarce znajduje siÄ™ podajnik, który pobiera arkusz potrzebny do druku. JeÅ›li ten element ulegnie awarii, istnieje duże prawdopodobieÅ„stwo, że rolki siÄ™ zużyÅ‚y i konieczna jest wymiana tychże elementów. Możliwe jest także wystÄ…pienie sytuacji odwrotnej, kiedy to drukarka bÄ™dzie chÅ‚onąć zbyt duże iloÅ›ci papieru. Wówczas winÄ… obarczyć można separator. Bez wzglÄ™du na to, czy podajnik w ogóle nie pobiera papieru, czy też wydziela go za dużo, nie obejdzie siÄ™ bez wizyty w serwisie drukarek. Niestety.
Awarie wynikające z nieprawidłowego działania tuszu lub tonera
Do kolejnych czÄ™sto spotykanych problemów z drukarkami zaliczyć można awarie zwiÄ…zane z samym tonerem albo tuszem. Blady wydruk, zalanie tuszem urzÄ…dzenia, odbicie innego tekstu na wydrukowanym dokumencie czy komunikaty o bÅ‚Ä™dach to najczÄ™stsze przyczyny usterek, z jakimi borykajÄ… siÄ™ użytkownicy tych urzÄ…dzeÅ„. JeÅ›li druk jest zbyt blady, z pewnoÅ›ciÄ… trzeba wymienić kadridż z tuszem lub kasetÄ™ z tonerem (rzadziej wyczyÅ›cić laser). To zadanie można wykonać samodzielnie, jednak trzeba zachować wszelkie Å›rodki ostrożnoÅ›ci, by nie doprowadzić do uszkodzenia wspomnianych materiaÅ‚ów eksploatacyjnych oraz urzÄ…dzeÅ„. W przypadku, kiedy na dokumencie zauważysz obraz treść innego wydruku, wówczas można podejrzewać awariÄ™ pasa transferowego. Element ten można bez problemu wymienić, przywracajÄ…c drukarkÄ™ do żywych.