Blog

21.07.2020

Zużyte tonery gdzie oddać? Gdzie wyrzucić toner?

Jako społeczeństwo typowo konsumpcyjne jesteśmy przyzwyczajeni, by zużyte przedmioty lub puste opakowania traktować jako śmieci i wyrzucać do kosza. Jednak nie wszystkie pojemniki możemy wrzucać do odpadów. Jednym z takich zasobników jest zużyty toner. Jak więc się go pozbyć? Gdzie wyrzucić lub oddać?

Baterie, żarówki, akumulatory, leki, opony, puste pojemniki po tonerach są to rzeczy, których nie powinno się wyrzucać do śmieci, gdyż mogą być bardzo niebezpieczne zarówno dla środowiska, jak i zdrowia człowieka. Tylko odpowiednio zutylizowane nie stanowią problemu i nie stwarzają zagrożenia.

Co zrobić z zużytym tonerem?

Tonery są to materiały eksploatacyjne do drukarek laserowych, w postaci plastikowych kaset zawierających kolorowy, chemiczny proszek. Proszek ten skład się z węgla oraz tlenków metali. Nanoszony na papier nie szkodzi otoczeniu, jednak pozostając we wkładach może być groźny dla zdrowia ludzkiego. Drobinki, które pozostają we wkładach, mogą powodować astmę i pylicę a także zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór. Na opakowaniu większości tonerów znajduje się informacja o tym, że nie należy wyrzucać do kosza na śmieci zużytych kartridżów.

Tonery do drukarki zamienniki

Tonery do drukarki zamienniki

Istnieje kilka możliwości, z których możemy skorzystać gdy skończy się nam toner (a tak naprawdę gdy skończy się proszek w tonerze). Pierwszą opcją jest oddanie opakowania sprzedawcy, u którego zakupiliśmy dany produkt. Drugim wariantem jest wrzucenie kasety do specjalnie oznaczonego kosza, który znaleźć można np. w większym supermarkecie. Jeszcze inna możliwość to sprzedaż w wyznaczonym punkcie skupu.

Po pojawieniu się informacji o braku proszku drukującego w tonerze, należy w bezpieczny sposób usunąć pustą kasetę. Najlepiej, gdy zrobimy to zgodnie z instrukcją obsługi, w jednorazowych rękawiczkach oraz uważając, by nie wdychać unoszących się w powietrzu drobinek szkodliwego proszku. Wyjęty kartridż najlepiej gdy włożymy do kartonu, w którym go zakupiliśmy, a jeśli go nie mamy, do innego kartonowego pudełka lub foliowej torebki, szczelnie zamykając.

Pamiętajmy też, że jeśli kaseta to zużyciu proszku nie jest w żaden sposób uszkodzona, możemy skorzystać z opcji regeneracji tonera, a więc ponownego napełnienia go proszkiem. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne cenowo, gdyż płacimy za sam proszek a nie za opakowanie.

Korzyści z utylizacji tonera

Przede wszystkim jest to troska o środowisko. Prawidłowo utylizując puste tonery laserowe, przyczyniamy się do  znacznego zmniejszenia ilości elektrośmieci, które szkodzą otoczeniu a jednocześnie człowiekowi. Co jest niebezpiecznego w pustych kartridżach? To, że nie są one całkiem puste. Drukarka wysyła informację o konieczności wymiany zużytego tonera, a tak naprawdę w środku znajduje się jeszcze sporo proszku, którego urządzenie nie jest w stanie pobrać. Nie mówiąc już o samej kasecie, a więc plastikowej obudowie, która potrzebuje setek la by ulec rozkładowi. 

Gdy oddajemy zużyty toner, poddawany jest on recyklingowi i użyty ponownie do produkcji nowych materiałów eksploatacyjnych. Dodatkowo robiąc zwrot tonerów w specjalnych punktach, możemy uzyskać za to zwrot pieniędzy, które możemy przeznaczyć na przykład na zakup nowego materiału eksploatacyjnego do naszej drukarki. W zależności od typu tonera, za niektóre zużyte pojemniki można otrzymać nawet 30-50 złotych.

Co ważne, każda firma zobowiązana jest do unieszkodliwiania materiałów niebezpiecznych, do których zalicza się również toner laserowy, okazując w przypadku ewentualnej kontroli Inspekcji Ochrony Środowiska specjalny dokument, tzw. Kartę Przekazania Odpadu, którą otrzymuje się podczas oddawania zużytego tonera do utylizacji. O obowiązku tym mówi Ustawa o odpadach (Dz.U. nr 62, poz. 628 z dnia 20.06.2010 r.).

Choć jako społeczeństwo powinniśmy dbać o środowisko gdyż od tego w dużej mierze zależy nasze życie i zdrowie, to statystyki alarmują, iż ponad 75% zużytych tonerów wyrzucanych jest do śmieci. A przecież nie potrzeba zbytniego wysiłku, by w prawidłowy sposób pozbyć się pustego opakowania. Bądźmy więc świadomymi i odpowiedzialnymi użytkownikami drukarek i ich materiałów eksploatacyjnych.

Pozostałe aktualności

28.07.2020
Drukowanie do pliku PDF - jak to zrobić?
Czym jest? Na czym polega? Jak je wykonać? Poniżej wyjaśniamy wszelkie kwestie związane z drukowaniem dokumentu do pliku PDF. Co oznacza drukowanie do pliku PDF? Wydrukowanie pliku PDF oznacza nic innego, jak po prostu zapisanie czegoś elektronicznie w
Dowiedz się więcej
04.05.2020
Drukarka w trybie offline - co zrobić?
Któż z nas nie zna tego problemu- musimy szybko wydrukować coś w biurze czy w domu, siadamy do komputera, włączamy drukowanie a tu…nic. Na monitorze wyświetla się komunikat „drukarka w trybie offline” a my nie wiemy, jak poradzić
Dowiedz się więcej
21.09.2020
Jak znaleźć adres IP drukarki w sieci?
Zapewne adres IP naszej drukarki nie jest rzeczą, która przydatna jest nam na co dzień. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy jego znajomość będzie konieczne. Chociażby po to, by móc połączyć się z naszym komputerem bezprzewodowo. Wbrew powsze
Dowiedz się więcej
22.05.2020
Najtańsze tusze i tonery do drukarek – zestawienie
 Użytkownicy drukarek, niezależnie czy jest to urządzenie używane prywatnie w domu, czy też służbowo w biurze wiedzą, iż sam zakup sprzętu nie jest jedynym i ostatecznym kosztem z tym związanym. Dochodzą jeszcze koszty eksploatacji, które ni
Dowiedz się więcej
24.06.2020
Co zrobić jeżeli drukarka nie rozpoznaje nowego tuszu / tonera?
W zdecydowanej większości przypadków, po zakupie i właściwej instalacji nowego tuszu czy tonera do drukarki, działa on bez zarzutu i możemy go od razu użytkować. Nawet jeśli nie używamy oryginalnego produktu tylko zamiennika, w 99% zadziała on praw
Dowiedz się więcej
21.09.2020
Jak podłączyć drukarkę z wifi?
Chyba każdy z nas pamięta, jak jeszcze nie tak dawno aby skorzystać z drukarki konieczne było podłączenie jej do komputera za pomocą kabla. Z dzisiejszej perspektywy było to trochę uciążliwe, gdyż drukarka musiała znajdować się zawsze w niewielkiej odległ
Dowiedz się więcej